Folkomröstningen om euron 2003
Järfälla
Rådgivande14 september 2003
Ja fick flest röster, 53,2 %. Valdeltagandet var 83,4 %.
”Anser du att Sverige skall införa euron som valuta?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 21 252 | 53,2 % |
| Nej | 17 799 | 44,6 % |
| Blanka | 879 | 2,2 % |
- Valdeltagande
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 47 904
- Giltiga röster
- 39 930
- Ogiltiga röster
- 40
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Järfälla 1 | 49,4 % | 47,9 % | 2,7 % | 80,4 % |
| Järfälla 10 | 55,3 % | 42,6 % | 2,1 % | 87,1 % |
| Järfälla 11 | 66,8 % | 30,6 % | 2,6 % | 92,0 % |
| Järfälla 12 | 43,8 % | 54,1 % | 2,1 % | 77,8 % |
| Järfälla 13 | 61,6 % | 35,8 % | 2,5 % | 90,1 % |
| Järfälla 14 | 61,0 % | 36,7 % | 2,3 % | 89,3 % |
| Järfälla 15 | 50,9 % | 47,4 % | 1,7 % | 77,1 % |
| Järfälla 16 | 48,5 % | 49,0 % | 2,5 % | 82,7 % |
| Järfälla 17 | 58,4 % | 39,4 % | 2,3 % | 87,2 % |
| Järfälla 18 | 39,1 % | 58,6 % | 2,3 % | 65,1 % |
| Järfälla 19 | 41,0 % | 57,2 % | 1,8 % | 68,3 % |
| Järfälla 2 | 55,2 % | 42,5 % | 2,3 % | 86,1 % |
| Järfälla 20 | 44,6 % | 53,2 % | 2,2 % | 78,7 % |
| Järfälla 21 | 44,5 % | 53,1 % | 2,4 % | 73,6 % |
| Järfälla 22 | 53,9 % | 45,1 % | 1,0 % | 72,1 % |
| Järfälla 23 | 45,0 % | 52,9 % | 2,0 % | 75,5 % |
| Järfälla 24 | 51,3 % | 47,0 % | 1,7 % | 69,8 % |
| Järfälla 25 | 48,2 % | 49,7 % | 2,1 % | 83,1 % |
| Järfälla 26 | 59,7 % | 38,5 % | 1,8 % | 88,3 % |
| Järfälla 27 | 60,4 % | 38,0 % | 1,6 % | 81,1 % |
| Järfälla 28 | 47,9 % | 49,4 % | 2,7 % | 85,7 % |
| Järfälla 29 | 45,9 % | 51,7 % | 2,4 % | 81,4 % |
| Järfälla 3 | 60,0 % | 37,2 % | 2,7 % | 87,0 % |
| Järfälla 30 | 43,1 % | 54,6 % | 2,4 % | 77,9 % |
| Järfälla 31 | 48,4 % | 49,5 % | 2,1 % | 76,1 % |
| Järfälla 32 | 52,9 % | 45,1 % | 2,0 % | 82,1 % |
| Järfälla 33 | 57,7 % | 40,4 % | 2,0 % | 89,3 % |
| Järfälla 4 | 57,5 % | 40,3 % | 2,2 % | 85,9 % |
| Järfälla 5 | 58,0 % | 39,4 % | 2,6 % | 84,3 % |
| Järfälla 6 | 59,2 % | 38,4 % | 2,4 % | 86,4 % |
| Järfälla 7 | 59,1 % | 38,4 % | 2,4 % | 89,5 % |
| Järfälla 8 | 59,3 % | 39,0 % | 1,7 % | 87,8 % |
| Järfälla 9 | 56,5 % | 41,3 % | 2,2 % | 89,8 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 61,2 % | 36,6 % | 2,2 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Frågan gällde om Sverige skulle gå med i den gemensamma valutan. Ja fick flest röster bara i Stockholms och Skåne län, och Sverige har kvar kronan. Utrikesminister Anna Lindh, en av ja-sidans främsta företrädare, mördades samma vecka som omröstningen.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.