Folkomröstningen om euron 2003
Göteborg
Rådgivande14 september 2003
Nej fick flest röster, 51,0 %. Valdeltagandet var 78,5 %.
”Anser du att Sverige skall införa euron som valuta?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 143 296 | 46,9 % |
| Nej | 155 935 | 51,0 % |
| Blanka | 6 343 | 2,1 % |
- Valdeltagande
- 78,5 %
- Röstberättigade
- 389 373
- Giltiga röster
- 305 574
- Ogiltiga röster
- 152
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Angered 1 | 41,1 % | 56,5 % | 2,3 % | 70,3 % |
| Angered 2 | 42,5 % | 55,0 % | 2,5 % | 84,5 % |
| Angered 3 | 46,8 % | 52,0 % | 1,2 % | 43,6 % |
| Angered 4 | 36,6 % | 62,1 % | 1,3 % | 71,3 % |
| Angered 5 | 30,4 % | 67,4 % | 2,2 % | 70,3 % |
| Angered 6 | 54,6 % | 44,2 % | 1,3 % | 59,1 % |
| Angered 7 | 43,2 % | 55,9 % | 0,9 % | 45,5 % |
| Angered 8 | 48,5 % | 50,9 % | 0,6 % | 47,6 % |
| Angered 9 | 47,6 % | 50,9 % | 1,5 % | 44,6 % |
| Annedal 1 | 53,7 % | 44,1 % | 2,2 % | 74,6 % |
| Annedal 10 | 56,3 % | 41,3 % | 2,4 % | 78,6 % |
| Annedal 11 | 55,7 % | 41,7 % | 2,6 % | 80,1 % |
| Annedal 2 | 61,6 % | 36,1 % | 2,3 % | 83,6 % |
| Annedal 3 | 45,4 % | 51,9 % | 2,6 % | 75,3 % |
| Annedal 4 | 44,4 % | 53,2 % | 2,5 % | 79,6 % |
| Annedal 5 | 60,2 % | 37,5 % | 2,3 % | 73,6 % |
| Annedal 6 | 47,7 % | 50,4 % | 1,9 % | 81,0 % |
| Annedal 7 | 45,5 % | 52,4 % | 2,0 % | 81,8 % |
| Annedal 8 | 42,3 % | 55,9 % | 1,8 % | 81,1 % |
| Annedal 9 | 55,8 % | 41,7 % | 2,5 % | 80,5 % |
| Askim 1 | 65,3 % | 33,1 % | 1,5 % | 80,5 % |
| Askim 10 | 65,8 % | 31,5 % | 2,7 % | 87,4 % |
| Askim 11 | 59,5 % | 38,3 % | 2,2 % | 85,6 % |
| Askim 12 | 60,9 % | 36,6 % | 2,5 % | 88,2 % |
| Askim 2 | 37,8 % | 59,6 % | 2,5 % | 76,4 % |
| Askim 3 | 61,5 % | 36,0 % | 2,5 % | 90,4 % |
| Askim 4 | 71,3 % | 27,2 % | 1,4 % | 84,6 % |
| Askim 5 | 71,7 % | 26,8 % | 1,6 % | 88,2 % |
| Askim 6 | 57,6 % | 41,3 % | 1,1 % | 87,7 % |
| Askim 7 | 76,6 % | 21,8 % | 1,6 % | 85,4 % |
| Askim 8 | 71,8 % | 25,4 % | 2,7 % | 92,1 % |
| Askim 9 | 63,2 % | 35,4 % | 1,5 % | 84,4 % |
| Backa 1 | 51,0 % | 47,7 % | 1,3 % | 80,7 % |
| Backa 2 | 49,7 % | 47,6 % | 2,7 % | 85,1 % |
| Backa 3 | 38,6 % | 59,6 % | 1,7 % | 79,0 % |
| Backa 4 | 40,1 % | 58,7 % | 1,2 % | 69,6 % |
| Backa 5 | 38,9 % | 59,8 % | 1,3 % | 63,4 % |
| Bergsjön 1 | 39,7 % | 58,1 % | 2,3 % | 42,2 % |
| Bergsjön 2 | 39,1 % | 59,0 % | 1,9 % | 64,3 % |
| Bergsjön 3 | 32,6 % | 64,7 % | 2,7 % | 67,0 % |
| Bergsjön 4 | 44,5 % | 54,1 % | 1,4 % | 56,1 % |
| Bergsjön 5 | 49,2 % | 48,2 % | 2,6 % | 48,2 % |
| Bergsjön 6 | 43,7 % | 55,1 % | 1,3 % | 50,7 % |
| Bergsjön 7 | 43,6 % | 55,4 % | 1,0 % | 79,2 % |
| Bergsjön 8 | 45,6 % | 53,3 % | 1,1 % | 51,4 % |
| Bergum 1 | 38,5 % | 59,9 % | 1,5 % | 84,7 % |
| Bergum 2 | 36,7 % | 61,2 % | 2,2 % | 86,5 % |
| Biskopsgården 1 | 43,3 % | 55,0 % | 1,7 % | 62,9 % |
| Biskopsgården 10 | 39,9 % | 58,3 % | 1,9 % | 70,3 % |
| Biskopsgården 11 | 39,7 % | 58,5 % | 1,8 % | 54,7 % |
| Biskopsgården 12 | 42,8 % | 54,9 % | 2,3 % | 58,6 % |
| Biskopsgården 13 | 45,8 % | 52,6 % | 1,7 % | 56,9 % |
| Biskopsgården 2 | 37,1 % | 61,1 % | 1,8 % | 65,3 % |
| Biskopsgården 3 | 38,7 % | 59,2 % | 2,1 % | 65,6 % |
| Biskopsgården 4 | 44,3 % | 55,1 % | 0,6 % | 51,9 % |
| Biskopsgården 5 | 38,4 % | 59,7 % | 1,9 % | 68,2 % |
| Biskopsgården 6 | 42,9 % | 55,1 % | 2,0 % | 70,4 % |
| Biskopsgården 7 | 37,5 % | 60,0 % | 2,6 % | 66,0 % |
| Biskopsgården 8 | 29,6 % | 68,9 % | 1,6 % | 70,0 % |
| Biskopsgården 9 | 36,1 % | 62,9 % | 1,0 % | 64,7 % |
| Björkekärr 1 | 48,8 % | 48,5 % | 2,7 % | 79,0 % |
| Björkekärr 2 | 32,7 % | 65,3 % | 2,0 % | 76,3 % |
| Björkekärr 3 | 36,8 % | 60,5 % | 2,7 % | 82,8 % |
| Björkekärr 4 | 44,6 % | 51,9 % | 3,5 % | 88,6 % |
| Björlanda 1 | 47,4 % | 51,1 % | 1,5 % | 89,6 % |
| Björlanda 2 | 41,1 % | 56,6 % | 2,3 % | 85,9 % |
| Björlanda 3 | 44,6 % | 53,5 % | 1,9 % | 88,1 % |
| Brunnsbo 1 | 40,1 % | 58,5 % | 1,5 % | 79,8 % |
| Brunnsbo 2 | 34,7 % | 63,6 % | 1,7 % | 73,4 % |
| Brunnsbo 3 | 42,7 % | 54,9 % | 2,4 % | 72,6 % |
| Brämaregården 1 | 53,0 % | 44,5 % | 2,4 % | 82,2 % |
| Brämaregården 2 | 38,0 % | 59,5 % | 2,4 % | 72,8 % |
| Brämaregården 3 | 39,7 % | 58,1 % | 2,2 % | 63,9 % |
| Brämaregården 4 | 39,8 % | 58,5 % | 1,8 % | 75,8 % |
| Brämaregården 5 | 35,7 % | 62,0 % | 2,3 % | 70,6 % |
| Brämaregården 6 | 44,4 % | 53,6 % | 2,0 % | 69,6 % |
| Brämaregården 7 | 39,4 % | 58,1 % | 2,5 % | 71,6 % |
| Brämaregården 8 | 33,2 % | 64,9 % | 2,0 % | 76,1 % |
| Bäckebol 1 | 45,1 % | 52,6 % | 2,4 % | 89,1 % |
| Bäckebol 2 | 46,8 % | 52,5 % | 0,8 % | 75,5 % |
| Bäckebol 3 | 38,9 % | 59,6 % | 1,5 % | 77,2 % |
| Bäckebol 4 | 39,3 % | 58,9 % | 1,9 % | 71,4 % |
| Bäckebol 5 | 38,0 % | 60,4 % | 1,6 % | 79,6 % |
| Domkyrko 1 | 61,0 % | 36,3 % | 2,7 % | 67,8 % |
| Domkyrko 2 | 61,8 % | 36,1 % | 2,1 % | 80,6 % |
| Domkyrko 3 | 65,1 % | 32,5 % | 2,4 % | 82,7 % |
| Domkyrko 4 | 60,0 % | 37,5 % | 2,5 % | 78,2 % |
| Domkyrko 5 | 56,7 % | 41,4 % | 1,9 % | 77,5 % |
| Domkyrko 6 | 49,7 % | 47,4 % | 2,9 % | 74,3 % |
| Domkyrko 7 | 54,1 % | 42,7 % | 3,2 % | 76,8 % |
| Domkyrko 8 | 66,1 % | 32,1 % | 1,9 % | 80,6 % |
| Gunnared 1 | 45,7 % | 52,9 % | 1,4 % | 46,6 % |
| Gunnared 10 | 40,0 % | 58,8 % | 1,1 % | 67,4 % |
| Gunnared 11 | 31,5 % | 67,1 % | 1,4 % | 69,3 % |
| Gunnared 2 | 51,0 % | 48,0 % | 1,1 % | 55,7 % |
| Gunnared 3 | 44,5 % | 54,3 % | 1,2 % | 61,6 % |
| Gunnared 4 | 42,8 % | 55,3 % | 1,9 % | 84,3 % |
| Gunnared 5 | 27,9 % | 69,7 % | 2,4 % | 73,8 % |
| Gunnared 6 | 41,5 % | 57,9 % | 0,6 % | 67,8 % |
| Gunnared 7 | 41,5 % | 57,3 % | 1,2 % | 53,6 % |
| Gunnared 8 | 42,4 % | 56,4 % | 1,2 % | 56,8 % |
| Gunnared 9 | 41,8 % | 56,4 % | 1,8 % | 70,7 % |
| Haga 1 | 52,9 % | 45,2 % | 1,9 % | 80,3 % |
| Haga 2 | 57,5 % | 40,7 % | 1,8 % | 80,7 % |
| Haga 3 | 47,1 % | 50,7 % | 2,2 % | 80,5 % |
| Härlanda 1 | 43,9 % | 52,8 % | 3,3 % | 70,9 % |
| Härlanda 10 | 42,1 % | 56,1 % | 1,8 % | 83,4 % |
| Härlanda 11 | 45,2 % | 51,8 % | 3,0 % | 81,9 % |
| Härlanda 2 | 40,5 % | 57,9 % | 1,6 % | 88,6 % |
| Härlanda 3 | 42,4 % | 55,0 % | 2,6 % | 79,4 % |
| Härlanda 4 | 46,8 % | 50,8 % | 2,4 % | 85,7 % |
| Härlanda 5 | 39,3 % | 57,7 % | 3,0 % | 77,9 % |
| Härlanda 6 | 40,1 % | 57,8 % | 2,1 % | 79,0 % |
| Härlanda 7 | 44,4 % | 53,1 % | 2,5 % | 82,5 % |
| Härlanda 8 | 40,3 % | 56,7 % | 3,0 % | 76,6 % |
| Härlanda 9 | 37,8 % | 59,8 % | 2,3 % | 80,8 % |
| Högsbo 1 | 38,7 % | 59,7 % | 1,6 % | 75,3 % |
| Högsbo 10 | 41,4 % | 55,8 % | 2,7 % | 83,7 % |
| Högsbo 11 | 36,0 % | 62,1 % | 1,9 % | 82,7 % |
| Högsbo 12 | 31,7 % | 66,6 % | 1,7 % | 75,3 % |
| Högsbo 2 | 32,1 % | 66,4 % | 1,4 % | 74,0 % |
| Högsbo 3 | 32,4 % | 65,1 % | 2,5 % | 77,0 % |
| Högsbo 4 | 37,8 % | 59,3 % | 2,8 % | 79,7 % |
| Högsbo 5 | 35,6 % | 62,6 % | 1,8 % | 85,4 % |
| Högsbo 6 | 41,8 % | 55,9 % | 2,3 % | 78,9 % |
| Högsbo 7 | 39,1 % | 59,6 % | 1,3 % | 75,2 % |
| Högsbo 8 | 33,1 % | 65,9 % | 1,1 % | 79,2 % |
| Högsbo 9 | 40,5 % | 56,5 % | 3,0 % | 83,3 % |
| Johanneberg 1 | 54,0 % | 43,4 % | 2,6 % | 70,7 % |
| Johanneberg 10 | 53,3 % | 44,9 % | 1,8 % | 77,2 % |
| Johanneberg 11 | 49,8 % | 47,2 % | 3,0 % | 81,1 % |
| Johanneberg 12 | 63,4 % | 33,9 % | 2,7 % | 76,7 % |
| Johanneberg 13 | 54,7 % | 41,7 % | 3,6 % | 66,2 % |
| Johanneberg 2 | 72,8 % | 25,7 % | 1,4 % | 82,5 % |
| Johanneberg 3 | 57,9 % | 39,8 % | 2,4 % | 81,5 % |
| Johanneberg 4 | 61,2 % | 36,6 % | 2,2 % | 76,8 % |
| Johanneberg 5 | 57,1 % | 39,4 % | 3,5 % | 79,5 % |
| Johanneberg 6 | 55,5 % | 42,2 % | 2,3 % | 76,1 % |
| Johanneberg 7 | 52,9 % | 43,9 % | 3,2 % | 77,8 % |
| Johanneberg 8 | 49,1 % | 47,7 % | 3,2 % | 80,5 % |
| Johanneberg 9 | 50,1 % | 48,0 % | 1,9 % | 75,2 % |
| Karl Johan 1 | 42,8 % | 55,2 % | 2,1 % | 71,2 % |
| Karl Johan 10 | 45,2 % | 52,3 % | 2,5 % | 82,6 % |
| Karl Johan 11 | 31,9 % | 66,3 % | 1,9 % | 79,3 % |
| Karl Johan 12 | 45,2 % | 52,3 % | 2,5 % | 76,7 % |
| Karl Johan 2 | 39,0 % | 58,0 % | 3,0 % | 81,4 % |
| Karl Johan 3 | 34,9 % | 61,7 % | 3,3 % | 83,2 % |
| Karl Johan 4 | 48,8 % | 48,6 % | 2,6 % | 79,3 % |
| Karl Johan 5 | 37,1 % | 61,0 % | 1,9 % | 81,6 % |
| Karl Johan 6 | 32,2 % | 64,3 % | 3,4 % | 81,1 % |
| Karl Johan 7 | 32,7 % | 64,0 % | 3,3 % | 77,8 % |
| Karl Johan 8 | 31,2 % | 65,1 % | 3,7 % | 79,0 % |
| Karl Johan 9 | 33,6 % | 64,0 % | 2,4 % | 75,1 % |
| Kortedala 1 | 39,4 % | 59,2 % | 1,4 % | 73,9 % |
| Kortedala 2 | 34,5 % | 63,8 % | 1,7 % | 70,2 % |
| Kortedala 3 | 33,5 % | 65,2 % | 1,3 % | 69,5 % |
| Kortedala 4 | 35,9 % | 62,1 % | 2,0 % | 71,6 % |
| Kortedala 5 | 31,3 % | 66,2 % | 2,4 % | 64,0 % |
| Kortedala 6 | 32,6 % | 65,7 % | 1,7 % | 70,2 % |
| Kortedala 7 | 35,6 % | 63,4 % | 1,0 % | 71,5 % |
| Kortedala 8 | 34,4 % | 63,4 % | 2,2 % | 76,9 % |
| Kortedala 9 | 37,2 % | 61,1 % | 1,7 % | 56,8 % |
| Lundby 1 | 36,6 % | 60,8 % | 2,6 % | 69,5 % |
| Lundby 10 | 54,5 % | 44,0 % | 1,6 % | 81,4 % |
| Lundby 11 | 34,4 % | 64,5 % | 1,1 % | 73,8 % |
| Lundby 12 | 34,1 % | 63,7 % | 2,2 % | 75,9 % |
| Lundby 13 | 37,9 % | 60,4 % | 1,6 % | 81,5 % |
| Lundby 14 | 63,3 % | 35,2 % | 1,6 % | 86,7 % |
| Lundby 2 | 38,5 % | 60,1 % | 1,5 % | 73,7 % |
| Lundby 3 | 38,0 % | 61,2 % | 0,9 % | 80,0 % |
| Lundby 4 | 46,3 % | 52,3 % | 1,4 % | 81,0 % |
| Lundby 5 | 39,1 % | 58,5 % | 2,5 % | 62,4 % |
| Lundby 6 | 40,0 % | 57,8 % | 2,2 % | 69,3 % |
| Lundby 7 | 40,7 % | 57,4 % | 1,9 % | 74,5 % |
| Lundby 8 | 36,9 % | 61,0 % | 2,1 % | 62,6 % |
| Lundby 9 | 44,8 % | 52,9 % | 2,3 % | 80,8 % |
| Masthugg 1 | 42,9 % | 54,3 % | 2,8 % | 72,2 % |
| Masthugg 2 | 38,4 % | 59,0 % | 2,7 % | 83,6 % |
| Masthugg 3 | 34,4 % | 62,2 % | 3,4 % | 77,9 % |
| Masthugg 4 | 31,6 % | 64,9 % | 3,5 % | 80,7 % |
| Masthugg 5 | 42,1 % | 54,7 % | 3,2 % | 82,6 % |
| Masthugg 6 | 38,5 % | 58,7 % | 2,8 % | 79,6 % |
| Masthugg 7 | 37,3 % | 60,1 % | 2,6 % | 80,0 % |
| Masthugg 8 | 44,6 % | 52,9 % | 2,5 % | 80,8 % |
| Nylöse 1 | 37,0 % | 61,0 % | 2,0 % | 65,2 % |
| Nylöse 2 | 39,6 % | 57,3 % | 3,1 % | 66,5 % |
| Nylöse 3 | 42,9 % | 55,2 % | 1,9 % | 89,4 % |
| Nylöse 4 | 37,1 % | 61,6 % | 1,3 % | 75,9 % |
| Nylöse 5 | 38,6 % | 58,7 % | 2,6 % | 68,4 % |
| Nylöse 6 | 40,5 % | 57,6 % | 1,9 % | 85,2 % |
| Nylöse 7 | 45,1 % | 52,8 % | 2,1 % | 86,8 % |
| Näset 1 | 58,4 % | 40,0 % | 1,6 % | 87,8 % |
| Näset 2 | 36,7 % | 61,5 % | 1,7 % | 83,4 % |
| Näset 3 | 63,8 % | 33,9 % | 2,3 % | 86,7 % |
| Näset 4 | 58,1 % | 40,1 % | 1,8 % | 90,1 % |
| Oskar Fredrik 1 | 53,0 % | 44,7 % | 2,3 % | 71,6 % |
| Oskar Fredrik 2 | 44,9 % | 52,8 % | 2,3 % | 80,6 % |
| Oskar Fredrik 3 | 44,4 % | 53,6 % | 2,0 % | 80,1 % |
| Oskar Fredrik 4 | 59,6 % | 38,6 % | 1,8 % | 83,5 % |
| Oskar Fredrik 5 | 41,6 % | 56,1 % | 2,2 % | 78,3 % |
| Oskar Fredrik 6 | 57,3 % | 39,7 % | 2,9 % | 81,4 % |
| Oskar Fredrik 7 | 56,4 % | 41,2 % | 2,3 % | 81,3 % |
| Rödbo 1 | 36,4 % | 60,1 % | 3,5 % | 82,8 % |
| S:t Pauli 1 | 46,1 % | 51,4 % | 2,5 % | 78,9 % |
| S:t Pauli 10 | 39,7 % | 57,9 % | 2,4 % | 78,6 % |
| S:t Pauli 2 | 48,9 % | 47,9 % | 3,1 % | 81,4 % |
| S:t Pauli 3 | 46,6 % | 50,6 % | 2,8 % | 75,6 % |
| S:t Pauli 4 | 44,9 % | 52,4 % | 2,7 % | 79,0 % |
| S:t Pauli 5 | 48,6 % | 48,5 % | 2,9 % | 79,0 % |
| S:t Pauli 6 | 47,8 % | 49,8 % | 2,4 % | 80,4 % |
| S:t Pauli 7 | 50,8 % | 46,3 % | 2,9 % | 77,8 % |
| S:t Pauli 8 | 45,2 % | 52,2 % | 2,6 % | 82,2 % |
| S:t Pauli 9 | 48,8 % | 48,7 % | 2,5 % | 80,1 % |
| Styrsö 1 | 36,4 % | 61,5 % | 2,1 % | 87,5 % |
| Styrsö 2 | 43,1 % | 54,5 % | 2,4 % | 82,3 % |
| Styrsö 3 | 39,2 % | 58,9 % | 1,9 % | 79,8 % |
| Säve 1 | 36,4 % | 60,6 % | 3,0 % | 80,3 % |
| Säve 2 | 36,0 % | 62,1 % | 1,9 % | 86,2 % |
| Säve 3 | 44,6 % | 53,2 % | 2,2 % | 83,0 % |
| Säve 4 | 52,1 % | 46,7 % | 1,2 % | 89,8 % |
| Säve 5 | 37,0 % | 61,0 % | 1,9 % | 83,5 % |
| Säve 6 | 36,4 % | 62,2 % | 1,4 % | 86,0 % |
| Säve 7 | 34,3 % | 63,7 % | 2,0 % | 81,0 % |
| Säve 8 | 36,9 % | 61,2 % | 1,9 % | 84,3 % |
| Torslanda 1 | 40,5 % | 57,5 % | 2,0 % | 84,3 % |
| Torslanda 2 | 51,2 % | 46,8 % | 2,0 % | 88,9 % |
| Torslanda 3 | 45,1 % | 52,4 % | 2,4 % | 87,9 % |
| Torslanda 4 | 49,3 % | 49,0 % | 1,7 % | 85,8 % |
| Torslanda 5 | 51,4 % | 46,0 % | 2,5 % | 90,3 % |
| Torslanda 6 | 58,1 % | 39,8 % | 2,1 % | 90,1 % |
| Torslanda 7 | 55,9 % | 42,7 % | 1,4 % | 89,6 % |
| Tuve 1 | 50,0 % | 48,5 % | 1,5 % | 84,7 % |
| Tuve 2 | 47,3 % | 50,6 % | 2,1 % | 89,2 % |
| Tuve 3 | 40,2 % | 57,4 % | 2,4 % | 80,5 % |
| Tuve 4 | 32,5 % | 66,0 % | 1,5 % | 68,8 % |
| Tuve 5 | 42,8 % | 55,4 % | 1,8 % | 85,7 % |
| Tuve 6 | 44,2 % | 53,1 % | 2,8 % | 81,7 % |
| Tynnered 1 | 39,0 % | 59,9 % | 1,1 % | 64,8 % |
| Tynnered 10 | 52,5 % | 45,6 % | 1,9 % | 87,5 % |
| Tynnered 2 | 43,1 % | 55,4 % | 1,5 % | 64,5 % |
| Tynnered 3 | 40,2 % | 57,9 % | 1,9 % | 76,3 % |
| Tynnered 4 | 43,6 % | 54,8 % | 1,6 % | 88,8 % |
| Tynnered 5 | 41,6 % | 57,5 % | 0,9 % | 77,5 % |
| Tynnered 6 | 50,6 % | 46,8 % | 2,6 % | 85,3 % |
| Tynnered 7 | 49,9 % | 48,9 % | 1,2 % | 84,2 % |
| Tynnered 8 | 48,6 % | 49,9 % | 1,5 % | 73,3 % |
| Tynnered 9 | 34,3 % | 63,3 % | 2,4 % | 82,0 % |
| Vasa 1 | 71,9 % | 25,2 % | 2,9 % | 71,9 % |
| Vasa 10 | 62,3 % | 35,4 % | 2,3 % | 81,5 % |
| Vasa 2 | 63,5 % | 34,5 % | 2,0 % | 80,0 % |
| Vasa 3 | 71,5 % | 27,5 % | 1,0 % | 78,7 % |
| Vasa 4 | 63,1 % | 35,3 % | 1,6 % | 78,5 % |
| Vasa 5 | 63,9 % | 33,9 % | 2,2 % | 79,6 % |
| Vasa 6 | 60,0 % | 38,4 % | 1,6 % | 82,2 % |
| Vasa 7 | 63,2 % | 34,7 % | 2,1 % | 81,5 % |
| Vasa 8 | 66,0 % | 31,8 % | 2,2 % | 82,2 % |
| Vasa 9 | 63,6 % | 34,2 % | 2,2 % | 82,1 % |
| Västra Frölunda 1 | 37,6 % | 61,1 % | 1,3 % | 74,4 % |
| Västra Frölunda 10 | 44,1 % | 54,3 % | 1,6 % | 59,4 % |
| Västra Frölunda 2 | 36,5 % | 61,8 % | 1,7 % | 80,3 % |
| Västra Frölunda 3 | 36,0 % | 62,1 % | 1,9 % | 83,7 % |
| Västra Frölunda 4 | 37,7 % | 61,1 % | 1,2 % | 75,4 % |
| Västra Frölunda 5 | 39,0 % | 58,9 % | 2,1 % | 82,1 % |
| Västra Frölunda 6 | 29,6 % | 69,1 % | 1,3 % | 80,0 % |
| Västra Frölunda 7 | 32,6 % | 66,1 % | 1,2 % | 80,0 % |
| Västra Frölunda 8 | 32,0 % | 66,9 % | 1,1 % | 75,4 % |
| Västra Frölunda 9 | 41,7 % | 56,7 % | 1,6 % | 64,5 % |
| Älvsborg 1 | 61,8 % | 36,4 % | 1,8 % | 84,0 % |
| Älvsborg 10 | 63,1 % | 34,7 % | 2,2 % | 90,2 % |
| Älvsborg 2 | 73,7 % | 24,7 % | 1,5 % | 88,9 % |
| Älvsborg 3 | 63,4 % | 35,4 % | 1,2 % | 88,4 % |
| Älvsborg 4 | 55,3 % | 42,6 % | 2,1 % | 87,4 % |
| Älvsborg 5 | 56,0 % | 42,2 % | 1,8 % | 90,1 % |
| Älvsborg 6 | 54,0 % | 43,9 % | 2,0 % | 84,0 % |
| Älvsborg 7 | 53,5 % | 45,0 % | 1,4 % | 87,8 % |
| Älvsborg 8 | 52,2 % | 45,2 % | 2,6 % | 89,0 % |
| Älvsborg 9 | 54,0 % | 44,7 % | 1,3 % | 87,3 % |
| Örgryte 1 | 57,7 % | 39,7 % | 2,5 % | 74,6 % |
| Örgryte 2 | 50,2 % | 47,2 % | 2,6 % | 83,7 % |
| Örgryte 3 | 62,7 % | 35,3 % | 2,0 % | 83,7 % |
| Örgryte 4 | 62,6 % | 35,5 % | 1,9 % | 77,3 % |
| Örgryte 5 | 65,0 % | 32,9 % | 2,2 % | 82,5 % |
| Örgryte 6 | 66,6 % | 31,2 % | 2,2 % | 87,0 % |
| Örgryte 7 | 73,3 % | 24,2 % | 2,5 % | 88,3 % |
| Örgryte 8 | 43,1 % | 54,3 % | 2,6 % | 78,9 % |
| Örgryte 9 | 41,7 % | 56,5 % | 1,9 % | 73,8 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 61,5 % | 36,5 % | 2,0 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Frågan gällde om Sverige skulle gå med i den gemensamma valutan. Ja fick flest röster bara i Stockholms och Skåne län, och Sverige har kvar kronan. Utrikesminister Anna Lindh, en av ja-sidans främsta företrädare, mördades samma vecka som omröstningen.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.