Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994
Västerås
Rådgivande13 november 1994
Ja fick flest röster, 61,3 %. Valdeltagandet var 83,5 %.
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 46 687 | 61,3 % |
| Nej | 28 769 | 37,8 % |
| Blanka | 710 | 0,9 % |
- Valdeltagande
- 83,5 %
- Röstberättigade
- 91 216
- Giltiga röster
- 76 166
- Ogiltiga röster
- 33
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Västerås 1 | 76,4 % | 22,9 % | 0,6 % | 93,2 % |
| Västerås 10 | 79,2 % | 20,2 % | 0,6 % | 93,5 % |
| Västerås 11 | 65,3 % | 33,7 % | 0,9 % | 78,8 % |
| Västerås 12 | 73,1 % | 26,3 % | 0,6 % | 85,4 % |
| Västerås 13 | 69,1 % | 30,1 % | 0,9 % | 86,1 % |
| Västerås 14 | 52,6 % | 46,8 % | 0,7 % | 77,2 % |
| Västerås 15 | 57,7 % | 41,4 % | 0,9 % | 82,6 % |
| Västerås 16 | 52,1 % | 47,2 % | 0,7 % | 79,6 % |
| Västerås 17 | 45,4 % | 54,0 % | 0,7 % | 62,3 % |
| Västerås 18 | 57,5 % | 41,1 % | 1,4 % | 77,2 % |
| Västerås 19 | 59,7 % | 39,8 % | 0,5 % | 80,1 % |
| Västerås 2 | 70,5 % | 28,9 % | 0,6 % | 82,8 % |
| Västerås 20 | 47,7 % | 51,2 % | 1,1 % | 80,2 % |
| Västerås 21 | 58,2 % | 40,3 % | 1,6 % | 79,9 % |
| Västerås 22 | 52,0 % | 46,7 % | 1,4 % | 72,9 % |
| Västerås 23 | 65,1 % | 34,4 % | 0,5 % | 87,4 % |
| Västerås 24 | 65,0 % | 34,0 % | 1,0 % | 89,3 % |
| Västerås 25 | 63,4 % | 35,5 % | 1,1 % | 87,2 % |
| Västerås 26 | 71,1 % | 28,1 % | 0,9 % | 89,9 % |
| Västerås 27 | 65,0 % | 33,9 % | 1,1 % | 88,1 % |
| Västerås 28 | 56,2 % | 42,5 % | 1,3 % | 85,1 % |
| Västerås 29 | 51,8 % | 46,8 % | 1,4 % | 81,0 % |
| Västerås 3 | 70,1 % | 29,1 % | 0,7 % | 79,9 % |
| Västerås 30 | 53,6 % | 45,6 % | 0,7 % | 83,4 % |
| Västerås 4 | 64,9 % | 34,8 % | 0,3 % | 78,5 % |
| Västerås 40 | 73,2 % | 26,1 % | 0,6 % | 86,7 % |
| Västerås 41 | 48,0 % | 51,0 % | 1,1 % | 69,4 % |
| Västerås 42 | 63,8 % | 35,2 % | 1,0 % | 85,9 % |
| Västerås 43 | 75,2 % | 23,7 % | 1,1 % | 93,2 % |
| Västerås 44 | 63,7 % | 35,5 % | 0,8 % | 88,0 % |
| Västerås 45 | 66,0 % | 32,9 % | 1,1 % | 88,1 % |
| Västerås 46 | 68,0 % | 30,6 % | 1,5 % | 92,9 % |
| Västerås 47 | 70,2 % | 29,1 % | 0,7 % | 87,9 % |
| Västerås 48 | 63,1 % | 36,0 % | 0,8 % | 82,5 % |
| Västerås 49 | 54,1 % | 45,1 % | 0,8 % | 79,4 % |
| Västerås 5 | 68,2 % | 31,1 % | 0,7 % | 79,5 % |
| Västerås 50 | 53,1 % | 45,6 % | 1,3 % | 79,4 % |
| Västerås 51 | 52,6 % | 46,1 % | 1,3 % | 82,1 % |
| Västerås 52 | 52,1 % | 46,7 % | 1,2 % | 80,7 % |
| Västerås 53 | 51,6 % | 47,6 % | 0,9 % | 79,5 % |
| Västerås 54 | 57,6 % | 41,2 % | 1,2 % | 80,2 % |
| Västerås 55 | 50,9 % | 48,1 % | 1,0 % | 76,2 % |
| Västerås 56 | 55,0 % | 44,0 % | 1,0 % | 84,0 % |
| Västerås 57 | 55,3 % | 43,7 % | 0,9 % | 79,0 % |
| Västerås 58 | 53,5 % | 44,3 % | 2,2 % | 77,3 % |
| Västerås 59 | 60,6 % | 38,6 % | 0,7 % | 86,0 % |
| Västerås 6 | 67,3 % | 31,7 % | 1,0 % | 82,5 % |
| Västerås 60 | 47,1 % | 51,9 % | 1,0 % | 74,1 % |
| Västerås 61 | 66,1 % | 33,0 % | 0,9 % | 88,3 % |
| Västerås 62 | 55,6 % | 43,0 % | 1,4 % | 78,7 % |
| Västerås 63 | 65,2 % | 34,1 % | 0,7 % | 88,9 % |
| Västerås 64 | 62,5 % | 36,9 % | 0,6 % | 88,6 % |
| Västerås 65 | 54,8 % | 44,4 % | 0,7 % | 86,6 % |
| Västerås 66 | 58,4 % | 41,1 % | 0,6 % | 86,7 % |
| Västerås 67 | 67,7 % | 31,0 % | 1,3 % | 91,1 % |
| Västerås 7 | 52,0 % | 47,2 % | 0,8 % | 81,2 % |
| Västerås 8 | 56,3 % | 43,1 % | 0,6 % | 82,8 % |
| Västerås 9 | 70,5 % | 29,0 % | 0,5 % | 90,9 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 74,2 % | 24,5 % | 1,3 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.