Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994
Uppsala
Rådgivande13 november 1994
Ja fick flest röster, 55,2 %. Valdeltagandet var 84,8 %.
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 60 218 | 55,2 % |
| Nej | 47 738 | 43,7 % |
| Blanka | 1 214 | 1,1 % |
- Valdeltagande
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 128 821
- Giltiga röster
- 109 170
- Ogiltiga röster
- 65
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Almunge 54 | 45,1 % | 54,1 % | 0,8 % | 84,3 % |
| Almunge 55 | 50,3 % | 48,6 % | 1,1 % | 88,9 % |
| Alsike/vassunda | 59,6 % | 39,7 % | 0,7 % | 86,6 % |
| Balingsta/ramsta/hagby | 56,2 % | 42,4 % | 1,4 % | 88,2 % |
| Björklinge 46 | 40,4 % | 59,3 % | 0,3 % | 83,3 % |
| Björklinge 47 | 52,1 % | 46,8 % | 1,1 % | 87,5 % |
| Bälinge 31 | 35,5 % | 64,2 % | 0,3 % | 83,9 % |
| Bälinge 32 | 57,8 % | 40,6 % | 1,6 % | 89,7 % |
| Bälinge 33 | 52,5 % | 46,1 % | 1,4 % | 88,6 % |
| Bälinge 34 | 62,1 % | 36,3 % | 1,7 % | 88,3 % |
| Börje | 46,9 % | 52,2 % | 0,9 % | 89,9 % |
| Dalby/u-A-Näs/västeråker | 60,6 % | 38,5 % | 0,9 % | 87,4 % |
| Danmark 1 | 63,5 % | 35,7 % | 0,8 % | 89,5 % |
| Danmark 2 | 67,1 % | 32,4 % | 0,5 % | 89,8 % |
| Danmark 3 | 66,1 % | 33,1 % | 0,8 % | 91,8 % |
| Danmark 4 | 54,8 % | 44,7 % | 0,6 % | 85,1 % |
| Danmark 5 | 50,7 % | 47,7 % | 1,6 % | 78,9 % |
| Domkyrko 1 | 54,7 % | 44,2 % | 1,2 % | 72,5 % |
| Domkyrko 10 | 59,0 % | 40,5 % | 0,5 % | 84,7 % |
| Domkyrko 11 | 72,3 % | 26,8 % | 1,0 % | 86,8 % |
| Domkyrko 12 | 65,1 % | 33,3 % | 1,6 % | 86,9 % |
| Domkyrko 13 | 62,3 % | 36,3 % | 1,4 % | 84,0 % |
| Domkyrko 14 | 71,8 % | 27,1 % | 1,1 % | 84,6 % |
| Domkyrko 15 | 71,5 % | 27,6 % | 0,9 % | 84,1 % |
| Domkyrko 16 | 61,2 % | 37,8 % | 1,0 % | 84,0 % |
| Domkyrko 17 | 54,0 % | 44,8 % | 1,2 % | 84,2 % |
| Domkyrko 18 | 47,3 % | 51,8 % | 1,0 % | 77,7 % |
| Domkyrko 19 | 63,6 % | 35,0 % | 1,4 % | 82,5 % |
| Domkyrko 2 | 51,5 % | 46,5 % | 2,1 % | 83,9 % |
| Domkyrko 20 | 72,1 % | 26,8 % | 1,1 % | 83,7 % |
| Domkyrko 21 | 68,3 % | 29,9 % | 1,9 % | 81,9 % |
| Domkyrko 22 | 63,0 % | 35,9 % | 1,1 % | 82,0 % |
| Domkyrko 3 | 68,8 % | 30,4 % | 0,8 % | 80,1 % |
| Domkyrko 4 | 62,4 % | 35,8 % | 1,8 % | 81,5 % |
| Domkyrko 5 | 44,0 % | 55,0 % | 0,9 % | 74,6 % |
| Domkyrko 6 | 72,6 % | 26,6 % | 0,8 % | 100,0 % |
| Domkyrko 7 | 64,5 % | 34,2 % | 1,4 % | 85,5 % |
| Domkyrko 8 | 61,5 % | 37,1 % | 1,4 % | 81,2 % |
| Domkyrko 9 | 58,7 % | 40,1 % | 1,2 % | 83,1 % |
| Faringe/bladåker | 40,3 % | 59,1 % | 0,6 % | 75,2 % |
| Funbo | 43,9 % | 54,3 % | 1,8 % | 84,5 % |
| Gamla Uppsala 50 | 51,9 % | 46,9 % | 1,2 % | 78,9 % |
| Gamla Uppsala 51 | 52,1 % | 46,3 % | 1,6 % | 81,6 % |
| Gamla Uppsala 52 | 51,6 % | 46,8 % | 1,6 % | 84,9 % |
| Gamla Uppsala 53 | 57,1 % | 42,1 % | 0,9 % | 87,4 % |
| Gamla Uppsala 54 | 49,7 % | 49,5 % | 0,8 % | 81,0 % |
| Gamla Uppsala 55 | 49,2 % | 49,5 % | 1,3 % | 85,7 % |
| Gamla Uppsala 56 | 47,9 % | 51,2 % | 0,9 % | 82,3 % |
| Gamla Uppsala 57 | 56,0 % | 42,6 % | 1,4 % | 78,9 % |
| Gamla Uppsala 58 | 41,1 % | 57,6 % | 1,3 % | 79,3 % |
| Gottsunda 85 | 70,1 % | 28,9 % | 1,0 % | 90,2 % |
| Gottsunda 86 | 49,7 % | 49,2 % | 1,1 % | 74,3 % |
| Gottsunda 87 | 41,2 % | 57,2 % | 1,6 % | 70,1 % |
| Gottsunda 88 | 38,4 % | 60,2 % | 1,4 % | 80,9 % |
| Gottsunda 89 | 75,9 % | 23,9 % | 0,2 % | 92,5 % |
| Gottsunda 90 | 48,1 % | 50,7 % | 1,2 % | 81,8 % |
| Gottsunda 91 | 46,0 % | 53,5 % | 0,5 % | 73,8 % |
| Gottsunda 92 | 70,2 % | 28,5 % | 1,2 % | 91,0 % |
| Gottsunda 93 | 39,3 % | 59,6 % | 1,1 % | 68,8 % |
| Gottsunda 94 | 58,8 % | 40,4 % | 0,8 % | 84,9 % |
| Gottsunda 95 | 78,9 % | 20,6 % | 0,5 % | 90,4 % |
| Helga Trefaldigh 26 | 59,7 % | 39,4 % | 0,9 % | 84,6 % |
| Helga Trefaldigh 27 | 59,4 % | 39,5 % | 1,1 % | 87,5 % |
| Helga Trefaldigh 28 | 58,0 % | 40,8 % | 1,1 % | 87,3 % |
| Helga Trefaldigh 29 | 69,5 % | 29,5 % | 1,1 % | 87,3 % |
| Helga Trefaldigh 30 | 50,6 % | 47,9 % | 1,5 % | 84,3 % |
| Helga Trefaldigh 31 | 41,4 % | 57,4 % | 1,2 % | 78,7 % |
| Helga Trefaldigh 32 | 51,6 % | 47,2 % | 1,1 % | 82,1 % |
| Helga Trefaldigh 33 | 70,1 % | 29,1 % | 0,7 % | 90,2 % |
| Helga Trefaldigh 34 | 47,4 % | 51,2 % | 1,3 % | 85,6 % |
| Helga Trefaldigh 35 | 66,1 % | 33,1 % | 0,8 % | 90,2 % |
| Helga Trefaldigh 36 | 62,1 % | 36,4 % | 1,5 % | 85,2 % |
| Helga Trefaldigh 37 | 55,5 % | 43,4 % | 1,1 % | 87,2 % |
| Helga Trefaldigh 38 | 51,1 % | 47,6 % | 1,3 % | 80,7 % |
| Husby-Långhundra | 42,5 % | 56,2 % | 1,3 % | 82,1 % |
| Jumkil/åkerby | 43,0 % | 56,3 % | 0,7 % | 84,7 % |
| Järlåsa | 38,4 % | 60,6 % | 1,0 % | 81,0 % |
| Knivsta 67 | 60,9 % | 38,0 % | 1,1 % | 86,3 % |
| Knivsta 68 | 49,7 % | 48,6 % | 1,7 % | 80,6 % |
| Knivsta 69 | 55,2 % | 43,5 % | 1,3 % | 87,1 % |
| Knivsta 70 | 62,4 % | 36,8 % | 0,9 % | 90,4 % |
| Knutby | 36,3 % | 62,7 % | 1,1 % | 82,0 % |
| Lagga/östuna | 56,7 % | 42,4 % | 0,9 % | 89,3 % |
| Lena | 52,1 % | 46,6 % | 1,4 % | 88,9 % |
| Rasbo | 49,3 % | 49,2 % | 1,5 % | 86,9 % |
| Rasbokil | 41,8 % | 56,1 % | 2,0 % | 85,6 % |
| Skuttunge | 46,5 % | 51,7 % | 1,8 % | 88,3 % |
| Stavby | 39,8 % | 58,9 % | 1,4 % | 84,3 % |
| Tensta | 44,2 % | 54,5 % | 1,3 % | 81,1 % |
| Tuna | 34,5 % | 64,7 % | 0,8 % | 84,3 % |
| Vaksala 65 | 45,4 % | 53,1 % | 1,5 % | 73,9 % |
| Vaksala 66 | 38,3 % | 61,1 % | 0,6 % | 75,1 % |
| Vaksala 67 | 50,1 % | 48,4 % | 1,5 % | 76,4 % |
| Vaksala 68 | 53,1 % | 45,8 % | 1,0 % | 83,8 % |
| Vaksala 69 | 59,7 % | 39,1 % | 1,3 % | 92,6 % |
| Vaksala 70 | 47,8 % | 51,4 % | 0,8 % | 84,3 % |
| Vaksala 71 | 36,7 % | 62,8 % | 0,6 % | 73,7 % |
| Vaksala 72 | 50,6 % | 48,1 % | 1,2 % | 82,1 % |
| Vaksala 73 | 53,0 % | 46,1 % | 0,9 % | 86,4 % |
| Vaksala 74 | 37,7 % | 61,9 % | 0,4 % | 75,9 % |
| Vaksala 75 | 49,4 % | 49,5 % | 1,0 % | 82,0 % |
| Vaksala 76 | 39,2 % | 59,5 % | 1,3 % | 69,9 % |
| Vaksala 77 | 47,0 % | 52,1 % | 0,8 % | 80,0 % |
| Vaksala 78 | 44,7 % | 54,3 % | 1,0 % | 86,7 % |
| Viksta | 37,9 % | 61,3 % | 0,8 % | 81,4 % |
| Vänge/läby | 53,1 % | 46,1 % | 0,9 % | 87,5 % |
| Åland/skogs-Tibble | 45,1 % | 54,1 % | 0,8 % | 86,2 % |
| Ärentuna 41 | 51,5 % | 47,5 % | 1,0 % | 89,0 % |
| Ärentuna 42 | 50,9 % | 48,2 % | 0,9 % | 90,4 % |
| Ärentuna 43 | 46,5 % | 52,3 % | 1,1 % | 86,9 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 65,1 % | 33,3 % | 1,6 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.