Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994
Sundsvall
Rådgivande13 november 1994
Nej fick flest röster, 54,3 %. Valdeltagandet var 82,8 %.
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 27 156 | 45,0 % |
| Nej | 32 785 | 54,3 % |
| Blanka | 426 | 0,7 % |
- Valdeltagande
- 82,8 %
- Röstberättigade
- 72 987
- Giltiga röster
- 60 367
- Ogiltiga röster
- 33
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Attmar | 30,7 % | 68,6 % | 0,7 % | 81,0 % |
| Byns | 29,9 % | 69,1 % | 1,0 % | 78,4 % |
| Holms | 23,6 % | 76,1 % | 0,3 % | 78,9 % |
| Indals | 29,6 % | 69,2 % | 1,2 % | 82,1 % |
| Järkvissle | 19,5 % | 80,1 % | 0,3 % | 84,2 % |
| Njurunda Norra | 43,0 % | 56,4 % | 0,6 % | 76,4 % |
| Njurunda Södra | 36,5 % | 62,7 % | 0,8 % | 80,5 % |
| Njurunda-Essvik | 42,7 % | 56,7 % | 0,7 % | 80,9 % |
| Njurunda-Forsa-Mjösund | 50,1 % | 49,1 % | 0,7 % | 89,4 % |
| Njurunda-Kvissleby | 40,0 % | 59,7 % | 0,4 % | 77,1 % |
| Njurunda-Kyrkmon | 48,9 % | 50,0 % | 1,1 % | 86,5 % |
| Njurunda-Nolby | 42,5 % | 57,1 % | 0,4 % | 77,8 % |
| Njurunda-Nyland | 45,9 % | 53,3 % | 0,8 % | 84,3 % |
| Njurunda-Stockvik | 48,6 % | 50,7 % | 0,7 % | 82,8 % |
| Njurunda-Svartvik | 44,9 % | 54,0 % | 1,1 % | 88,2 % |
| Stöde Norra | 28,4 % | 70,7 % | 0,9 % | 78,4 % |
| Stöde Södra | 24,4 % | 74,5 % | 1,1 % | 82,0 % |
| Sundsvall 1 | 44,1 % | 55,5 % | 0,4 % | 80,6 % |
| Sundsvall 10 | 61,8 % | 37,7 % | 0,5 % | 79,6 % |
| Sundsvall 11 | 63,9 % | 35,3 % | 0,8 % | 82,6 % |
| Sundsvall 12 | 61,4 % | 37,9 % | 0,7 % | 80,0 % |
| Sundsvall 13 | 59,8 % | 39,8 % | 0,4 % | 78,4 % |
| Sundsvall 14 | 48,6 % | 51,1 % | 0,3 % | 79,9 % |
| Sundsvall 15 | 49,4 % | 49,6 % | 1,0 % | 84,5 % |
| Sundsvall 16 | 34,8 % | 64,5 % | 0,6 % | 75,1 % |
| Sundsvall 17 | 28,7 % | 71,1 % | 0,2 % | 71,4 % |
| Sundsvall 18 | 34,6 % | 64,1 % | 1,3 % | 68,0 % |
| Sundsvall 19 | 54,3 % | 45,2 % | 0,4 % | 87,4 % |
| Sundsvall 2 | 46,1 % | 53,1 % | 0,8 % | 78,1 % |
| Sundsvall 20 | 43,6 % | 55,5 % | 0,9 % | 83,7 % |
| Sundsvall 21 | 58,5 % | 40,7 % | 0,8 % | 89,9 % |
| Sundsvall 22 | 42,0 % | 57,4 % | 0,5 % | 82,9 % |
| Sundsvall 23 | 43,9 % | 55,4 % | 0,7 % | 88,2 % |
| Sundsvall 24 | 46,4 % | 52,4 % | 1,2 % | 83,2 % |
| Sundsvall 25 | 37,3 % | 62,3 % | 0,4 % | 84,8 % |
| Sundsvall 26 | 45,8 % | 53,7 % | 0,5 % | 84,7 % |
| Sundsvall 27 | 43,4 % | 55,5 % | 1,1 % | 86,2 % |
| Sundsvall 28 | 53,3 % | 46,4 % | 0,3 % | 87,2 % |
| Sundsvall 29 | 44,8 % | 53,3 % | 1,9 % | 77,5 % |
| Sundsvall 3 | 43,4 % | 55,5 % | 1,1 % | 85,4 % |
| Sundsvall 30 | 56,6 % | 43,2 % | 0,2 % | 81,0 % |
| Sundsvall 31 | 54,3 % | 45,1 % | 0,6 % | 85,5 % |
| Sundsvall 32 | 48,0 % | 51,7 % | 0,2 % | 76,8 % |
| Sundsvall 33 | 36,0 % | 63,3 % | 0,6 % | 76,7 % |
| Sundsvall 34 | 42,9 % | 56,1 % | 1,0 % | 79,6 % |
| Sundsvall 35 | 48,6 % | 50,9 % | 0,5 % | 83,1 % |
| Sundsvall 36 | 64,2 % | 35,0 % | 0,8 % | 91,2 % |
| Sundsvall 37 | 37,0 % | 62,5 % | 0,5 % | 82,2 % |
| Sundsvall 38 | 56,0 % | 43,2 % | 0,8 % | 89,0 % |
| Sundsvall 39 | 38,7 % | 60,7 % | 0,6 % | 82,6 % |
| Sundsvall 40 | 46,7 % | 52,8 % | 0,4 % | 81,7 % |
| Sundsvall 41 | 31,0 % | 68,6 % | 0,4 % | 77,7 % |
| Sundsvall 45 | 29,9 % | 69,4 % | 0,7 % | 82,0 % |
| Sundsvall 46 | 50,6 % | 48,6 % | 0,8 % | 82,6 % |
| Sundsvall 47 | 46,9 % | 52,0 % | 1,1 % | 85,5 % |
| Sundsvall 5 | 52,5 % | 46,8 % | 0,7 % | 78,4 % |
| Sundsvall 6 | 55,6 % | 43,4 % | 1,0 % | 85,1 % |
| Sundsvall 7 | 56,8 % | 42,5 % | 0,6 % | 79,7 % |
| Sundsvall 8 | 55,3 % | 44,0 % | 0,6 % | 77,0 % |
| Sundsvall 9 | 53,3 % | 46,3 % | 0,4 % | 85,7 % |
| Tuna Matfors | 29,9 % | 69,5 % | 0,6 % | 76,5 % |
| Tuna Mellersta | 42,7 % | 57,0 % | 0,4 % | 87,5 % |
| Tuna Västra | 37,8 % | 61,7 % | 0,5 % | 84,9 % |
| Tuna Östra | 33,6 % | 65,9 % | 0,5 % | 86,2 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 54,4 % | 44,4 % | 1,1 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.