Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994
Solna
Rådgivande13 november 1994
Ja fick flest röster, 63,4 %. Valdeltagandet var 81,3 %.
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 22 687 | 63,4 % |
| Nej | 12 828 | 35,8 % |
| Blanka | 274 | 0,8 % |
- Valdeltagande
- 81,3 %
- Röstberättigade
- 44 049
- Giltiga röster
- 35 789
- Ogiltiga röster
- 15
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Solna 1 | 55,2 % | 44,1 % | 0,7 % | 82,8 % |
| Solna 10 | 63,0 % | 36,3 % | 0,7 % | 83,6 % |
| Solna 11 | 56,6 % | 42,7 % | 0,7 % | 82,5 % |
| Solna 12 | 63,9 % | 35,3 % | 0,9 % | 82,9 % |
| Solna 13 | 53,8 % | 45,0 % | 1,2 % | 79,8 % |
| Solna 14 | 63,9 % | 35,7 % | 0,3 % | 83,7 % |
| Solna 15 | 60,7 % | 38,8 % | 0,6 % | 84,8 % |
| Solna 16 | 70,1 % | 28,9 % | 1,0 % | 87,5 % |
| Solna 17 | 62,9 % | 36,4 % | 0,6 % | 84,2 % |
| Solna 18 | 62,3 % | 36,7 % | 1,0 % | 78,6 % |
| Solna 19 | 56,5 % | 42,9 % | 0,6 % | 80,4 % |
| Solna 2 | 55,0 % | 44,5 % | 0,5 % | 79,3 % |
| Solna 20 | 64,4 % | 35,1 % | 0,5 % | 84,4 % |
| Solna 21 | 63,1 % | 35,8 % | 1,1 % | 82,5 % |
| Solna 22 | 63,0 % | 36,4 % | 0,6 % | 83,7 % |
| Solna 23 | 60,7 % | 38,8 % | 0,5 % | 77,1 % |
| Solna 24 | 59,3 % | 39,7 % | 1,0 % | 80,4 % |
| Solna 25 | 59,8 % | 39,9 % | 0,3 % | 77,1 % |
| Solna 26 | 55,3 % | 43,6 % | 1,1 % | 67,4 % |
| Solna 27 | 57,1 % | 41,7 % | 1,2 % | 80,1 % |
| Solna 28 | 61,8 % | 37,5 % | 0,7 % | 70,5 % |
| Solna 3 | 64,6 % | 33,8 % | 1,6 % | 87,6 % |
| Solna 31 | 68,3 % | 31,0 % | 0,7 % | 87,2 % |
| Solna 32 | 63,8 % | 35,2 % | 1,1 % | 85,5 % |
| Solna 33 | 65,2 % | 34,1 % | 0,7 % | 83,2 % |
| Solna 4 | 66,2 % | 33,2 % | 0,7 % | 81,2 % |
| Solna 5 | 84,5 % | 14,8 % | 0,7 % | 63,0 % |
| Solna 6 | 62,3 % | 37,1 % | 0,6 % | 82,1 % |
| Solna 7 | 57,5 % | 41,9 % | 0,6 % | 80,8 % |
| Solna 8 | 65,4 % | 33,8 % | 0,8 % | 79,5 % |
| Solna 9 | 57,6 % | 41,6 % | 0,8 % | 85,0 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 74,8 % | 24,2 % | 0,9 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.