Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994
Södertälje
Rådgivande13 november 1994
Ja fick flest röster, 54,8 %. Valdeltagandet var 79,6 %.
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 24 353 | 54,8 % |
| Nej | 19 690 | 44,3 % |
| Blanka | 357 | 0,8 % |
- Valdeltagande
- 79,6 %
- Röstberättigade
- 55 800
- Giltiga röster
- 44 400
- Ogiltiga röster
- 17
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Södertälje 1 | 49,7 % | 49,7 % | 0,5 % | 81,8 % |
| Södertälje 10 | 63,2 % | 35,9 % | 0,9 % | 78,1 % |
| Södertälje 11 | 58,2 % | 40,8 % | 1,0 % | 74,2 % |
| Södertälje 12 | 51,2 % | 47,6 % | 1,2 % | 82,3 % |
| Södertälje 13 | 58,2 % | 40,9 % | 0,9 % | 79,4 % |
| Södertälje 14 | 52,9 % | 46,1 % | 1,0 % | 76,9 % |
| Södertälje 16 | 63,0 % | 36,4 % | 0,6 % | 88,5 % |
| Södertälje 17 | 46,0 % | 53,1 % | 0,9 % | 76,7 % |
| Södertälje 18 | 58,2 % | 40,0 % | 1,8 % | 84,4 % |
| Södertälje 19 | 49,0 % | 50,5 % | 0,5 % | 80,5 % |
| Södertälje 2 | 60,0 % | 39,3 % | 0,7 % | 79,2 % |
| Södertälje 20 | 53,3 % | 45,9 % | 0,7 % | 84,4 % |
| Södertälje 21 | 54,0 % | 45,5 % | 0,5 % | 74,9 % |
| Södertälje 22 | 49,4 % | 50,2 % | 0,4 % | 76,8 % |
| Södertälje 23 | 49,9 % | 49,0 % | 1,2 % | 84,2 % |
| Södertälje 24 | 42,2 % | 57,5 % | 0,3 % | 72,6 % |
| Södertälje 25 | 51,3 % | 47,6 % | 1,1 % | 80,5 % |
| Södertälje 26 | 47,8 % | 51,7 % | 0,4 % | 71,0 % |
| Södertälje 27 | 59,6 % | 39,3 % | 1,1 % | 86,2 % |
| Södertälje 3 | 56,2 % | 42,8 % | 1,0 % | 81,0 % |
| Södertälje 30 | 67,2 % | 32,3 % | 0,4 % | 88,5 % |
| Södertälje 31 | 48,7 % | 50,0 % | 1,3 % | 53,2 % |
| Södertälje 32 | 63,8 % | 36,2 % | 0,0 % | 54,5 % |
| Södertälje 33 | 52,5 % | 47,2 % | 0,3 % | 70,6 % |
| Södertälje 35 | 59,7 % | 39,8 % | 0,5 % | 86,0 % |
| Södertälje 36 | 53,0 % | 45,8 % | 1,2 % | 84,1 % |
| Södertälje 37 | 61,1 % | 37,7 % | 1,2 % | 88,6 % |
| Södertälje 38 | 45,3 % | 53,7 % | 1,0 % | 82,2 % |
| Södertälje 39 | 60,9 % | 37,8 % | 1,4 % | 88,5 % |
| Södertälje 4 | 59,0 % | 40,3 % | 0,8 % | 82,2 % |
| Södertälje 40 | 43,5 % | 55,5 % | 1,0 % | 85,3 % |
| Södertälje 41 | 52,8 % | 46,3 % | 0,9 % | 84,3 % |
| Södertälje 42 | 36,7 % | 62,2 % | 1,1 % | 77,0 % |
| Södertälje 43 | 53,3 % | 45,4 % | 1,3 % | 86,9 % |
| Södertälje 45 | 45,9 % | 53,7 % | 0,4 % | 82,4 % |
| Södertälje 47 | 51,5 % | 47,3 % | 1,2 % | 85,5 % |
| Södertälje 48 | 47,6 % | 52,0 % | 0,4 % | 84,0 % |
| Södertälje 5 | 62,4 % | 37,1 % | 0,5 % | 84,2 % |
| Södertälje 50 | 56,9 % | 43,1 % | 0,0 % | 85,3 % |
| Södertälje 51 | 50,9 % | 48,8 % | 0,3 % | 56,1 % |
| Södertälje 52 | 52,5 % | 46,8 % | 0,7 % | 63,9 % |
| Södertälje 53 | 58,6 % | 41,1 % | 0,3 % | 70,6 % |
| Södertälje 54 | 62,6 % | 37,0 % | 0,5 % | 62,5 % |
| Södertälje 55 | 58,2 % | 41,2 % | 0,6 % | 56,5 % |
| Södertälje 56 | 54,1 % | 45,1 % | 0,8 % | 79,8 % |
| Södertälje 57 | 55,2 % | 44,2 % | 0,7 % | 76,1 % |
| Södertälje 6 | 59,7 % | 39,4 % | 0,9 % | 83,6 % |
| Södertälje 7 | 57,5 % | 41,7 % | 0,8 % | 78,1 % |
| Södertälje 8 | 65,0 % | 34,3 % | 0,7 % | 79,6 % |
| Södertälje 9 | 49,7 % | 49,0 % | 1,3 % | 75,6 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 58,7 % | 40,1 % | 1,2 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.