Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994

Luleå

Rådgivande

13 november 1994

Nej fick flest röster, ‎55,7 %‎. Valdeltagandet var ‎84,6 %‎.

Frågan på valsedeln
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”

Resultat

AlternativRösterAndel
Ja19 658‎43,6 %‎
Nej25 154‎55,7 %‎
Blanka320‎0,7 %‎
Valdeltagande
‎84,6 %‎
Röstberättigade
53 395
Giltiga röster
45 132
Ogiltiga röster
26

Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.

Karta

Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.

LuleåNej ‎55,7 %‎

Per valdistrikt

ValdistriktJaNejBlankaValdeltagande
Alvik‎34,9 %‎‎64,0 %‎‎1,1 %‎‎87,2 %‎
Antnäs‎39,4 %‎‎60,2 %‎‎0,4 %‎‎88,1 %‎
Avan‎30,9 %‎‎68,0 %‎‎1,1 %‎‎83,8 %‎
Bensbyn‎44,9 %‎‎53,5 %‎‎1,5 %‎‎89,5 %‎
Bergnäset 1‎56,3 %‎‎42,5 %‎‎1,2 %‎‎85,4 %‎
Bergnäset 2‎41,3 %‎‎57,9 %‎‎0,8 %‎‎85,3 %‎
Bergnäset 3‎57,6 %‎‎42,3 %‎‎0,1 %‎‎90,2 %‎
Björkskatan 1‎45,3 %‎‎53,5 %‎‎1,2 %‎‎90,9 %‎
Björkskatan 2‎48,0 %‎‎51,5 %‎‎0,5 %‎‎86,8 %‎
Brändön‎41,3 %‎‎57,9 %‎‎0,7 %‎‎85,0 %‎
Bälinge‎40,5 %‎‎59,0 %‎‎0,6 %‎‎89,6 %‎
Ersnäs‎27,5 %‎‎72,0 %‎‎0,5 %‎‎86,3 %‎
Gammelstad‎44,2 %‎‎54,6 %‎‎1,2 %‎‎76,9 %‎
Hertsön 1‎39,4 %‎‎59,8 %‎‎0,8 %‎‎81,1 %‎
Hertsön 2‎27,0 %‎‎72,2 %‎‎0,8 %‎‎77,9 %‎
Hertsön 3‎38,2 %‎‎61,7 %‎‎0,1 %‎‎80,3 %‎
Hertsön 4‎37,8 %‎‎61,6 %‎‎0,6 %‎‎85,0 %‎
Jämtön‎24,7 %‎‎74,9 %‎‎0,4 %‎‎80,5 %‎
Klöverträsk‎18,2 %‎‎81,8 %‎‎0,0 %‎‎86,7 %‎
Lerbäcken‎51,8 %‎‎47,9 %‎‎0,3 %‎‎86,0 %‎
Luleå 1‎51,0 %‎‎48,3 %‎‎0,7 %‎‎82,2 %‎
Luleå 10‎33,5 %‎‎65,6 %‎‎1,0 %‎‎72,0 %‎
Luleå 11‎42,5 %‎‎56,7 %‎‎0,8 %‎‎87,1 %‎
Luleå 13‎34,5 %‎‎64,6 %‎‎0,8 %‎‎82,8 %‎
Luleå 14‎28,4 %‎‎70,8 %‎‎0,8 %‎‎82,8 %‎
Luleå 15‎26,9 %‎‎72,1 %‎‎1,0 %‎‎76,9 %‎
Luleå 16‎31,7 %‎‎67,4 %‎‎0,9 %‎‎75,7 %‎
Luleå 17‎29,7 %‎‎69,6 %‎‎0,8 %‎‎82,2 %‎
Luleå 18‎37,4 %‎‎62,0 %‎‎0,6 %‎‎82,9 %‎
Luleå 19‎38,0 %‎‎61,3 %‎‎0,8 %‎‎84,5 %‎
Luleå 2‎56,7 %‎‎43,0 %‎‎0,3 %‎‎85,4 %‎
Luleå 20‎44,2 %‎‎55,0 %‎‎0,8 %‎‎86,3 %‎
Luleå 21‎55,9 %‎‎43,5 %‎‎0,6 %‎‎91,6 %‎
Luleå 22‎49,0 %‎‎50,7 %‎‎0,3 %‎‎90,3 %‎
Luleå 3‎57,1 %‎‎42,4 %‎‎0,5 %‎‎80,8 %‎
Luleå 4‎58,4 %‎‎41,2 %‎‎0,4 %‎‎81,4 %‎
Luleå 5‎48,1 %‎‎50,4 %‎‎1,5 %‎‎78,1 %‎
Luleå 6‎46,4 %‎‎52,7 %‎‎0,9 %‎‎87,0 %‎
Luleå 7‎39,8 %‎‎59,1 %‎‎1,0 %‎‎81,2 %‎
Luleå 8‎45,8 %‎‎53,7 %‎‎0,5 %‎‎85,6 %‎
Luleå 9‎43,0 %‎‎56,1 %‎‎0,9 %‎‎84,6 %‎
Melderstein‎32,9 %‎‎66,8 %‎‎0,3 %‎‎82,2 %‎
Måttsund‎46,6 %‎‎52,3 %‎‎1,1 %‎‎85,2 %‎
Niemisel‎23,2 %‎‎75,5 %‎‎1,2 %‎‎77,3 %‎
Persön‎35,1 %‎‎64,5 %‎‎0,3 %‎‎82,4 %‎
Porsön 1‎38,3 %‎‎60,2 %‎‎1,5 %‎‎81,1 %‎
Porsön 2‎46,0 %‎‎53,1 %‎‎0,9 %‎‎85,0 %‎
Porsön 3‎56,2 %‎‎43,1 %‎‎0,6 %‎‎88,6 %‎
Rutvik‎46,0 %‎‎52,8 %‎‎1,1 %‎‎85,6 %‎
Råneå 1‎41,5 %‎‎57,8 %‎‎0,7 %‎‎79,4 %‎
Råneå 2‎40,9 %‎‎58,9 %‎‎0,2 %‎‎79,8 %‎
Stadsön 1‎49,9 %‎‎49,7 %‎‎0,4 %‎‎85,4 %‎
Stadsön 2‎40,2 %‎‎58,9 %‎‎0,9 %‎‎83,7 %‎
Stadsön 3‎44,9 %‎‎54,3 %‎‎0,8 %‎‎84,1 %‎
Sunderbyn 1‎42,3 %‎‎57,2 %‎‎0,5 %‎‎88,8 %‎
Sunderbyn 2‎36,9 %‎‎62,5 %‎‎0,6 %‎‎82,8 %‎
Vitå‎36,9 %‎‎63,1 %‎‎0,0 %‎‎63,3 %‎
Uppsamlingsdistrikt‎54,2 %‎‎44,6 %‎‎1,2 %‎–

Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.

Om omröstningen

Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.

Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.

Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.

Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.