Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994
Karlstad
Rådgivande13 november 1994
Ja fick flest röster, 57,0 %. Valdeltagandet var 85,0 %.
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 29 488 | 57,0 % |
| Nej | 21 788 | 42,1 % |
| Blanka | 438 | 0,8 % |
- Valdeltagande
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 60 858
- Giltiga röster
- 51 714
- Ogiltiga röster
- 21
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Alster | 56,4 % | 43,2 % | 0,4 % | 86,8 % |
| Domkyrkoförs 1 | 68,5 % | 30,5 % | 1,1 % | 84,0 % |
| Domkyrkoförs 12 | 69,0 % | 30,0 % | 1,0 % | 83,6 % |
| Domkyrkoförs 13 | 65,3 % | 33,8 % | 0,9 % | 89,4 % |
| Domkyrkoförs 14 | 64,8 % | 34,2 % | 1,0 % | 82,5 % |
| Domkyrkoförs 15 | 59,4 % | 39,9 % | 0,7 % | 74,5 % |
| Domkyrkoförs 16 | 55,3 % | 44,1 % | 0,5 % | 82,4 % |
| Domkyrkoförs 17 | 57,3 % | 41,6 % | 1,1 % | 82,0 % |
| Domkyrkoförs 18 | 56,0 % | 43,7 % | 0,3 % | 85,5 % |
| Domkyrkoförs 2 | 59,8 % | 39,5 % | 0,7 % | 81,0 % |
| Domkyrkoförs 3 | 61,9 % | 37,2 % | 0,9 % | 84,3 % |
| Domkyrkoförs 4 | 57,6 % | 41,7 % | 0,7 % | 84,3 % |
| Domkyrkoförs 5 | 57,7 % | 41,6 % | 0,6 % | 85,2 % |
| Grava 1 | 51,2 % | 47,8 % | 0,9 % | 83,7 % |
| Grava 2 | 70,8 % | 28,3 % | 0,9 % | 92,3 % |
| Grava 3 | 45,7 % | 53,4 % | 0,9 % | 88,8 % |
| Grava 4 | 63,1 % | 35,6 % | 1,3 % | 93,6 % |
| Norrstrand 1 | 68,2 % | 31,4 % | 0,3 % | 83,4 % |
| Norrstrand 10 | 44,2 % | 55,1 % | 0,8 % | 79,1 % |
| Norrstrand 11 | 47,2 % | 52,0 % | 0,8 % | 82,4 % |
| Norrstrand 12 | 41,2 % | 57,6 % | 1,2 % | 77,2 % |
| Norrstrand 13 | 40,6 % | 59,0 % | 0,4 % | 73,1 % |
| Norrstrand 14 | 64,9 % | 34,0 % | 1,1 % | 93,3 % |
| Norrstrand 15 | 63,0 % | 36,5 % | 0,5 % | 93,6 % |
| Norrstrand 16 | 48,1 % | 51,2 % | 0,7 % | 84,2 % |
| Norrstrand 2 | 57,3 % | 41,8 % | 1,0 % | 75,5 % |
| Norrstrand 3 | 57,9 % | 41,2 % | 1,0 % | 81,7 % |
| Norrstrand 4 | 59,4 % | 39,7 % | 0,8 % | 76,4 % |
| Norrstrand 5 | 59,2 % | 40,1 % | 0,8 % | 82,2 % |
| Norrstrand 6 | 68,9 % | 29,7 % | 1,4 % | 92,2 % |
| Norrstrand 7 | 58,3 % | 40,9 % | 0,8 % | 84,2 % |
| Norrstrand 8 | 55,8 % | 43,5 % | 0,8 % | 76,8 % |
| Norrstrand 9 | 67,5 % | 31,6 % | 0,9 % | 93,5 % |
| Nors 1 | 50,3 % | 49,2 % | 0,4 % | 83,1 % |
| Nors 2 | 54,7 % | 44,2 % | 1,1 % | 85,1 % |
| Nors 3 | 45,8 % | 53,8 % | 0,4 % | 84,9 % |
| Nors 4 | 42,9 % | 56,3 % | 0,9 % | 81,1 % |
| Nyed 1 | 45,5 % | 53,5 % | 0,9 % | 83,1 % |
| Nyed 2 | 53,2 % | 46,3 % | 0,5 % | 83,9 % |
| Nyed 3 | 44,2 % | 55,2 % | 0,6 % | 83,2 % |
| Väse 1 | 50,8 % | 48,9 % | 0,3 % | 84,9 % |
| Väse 2 | 51,4 % | 47,4 % | 1,2 % | 86,4 % |
| Västerstrand 1 | 62,4 % | 36,3 % | 1,3 % | 86,2 % |
| Västerstrand 2 | 43,8 % | 55,5 % | 0,7 % | 81,1 % |
| Västerstrand 3 | 49,6 % | 50,2 % | 0,2 % | 79,5 % |
| Västerstrand 4 | 65,9 % | 33,5 % | 0,6 % | 90,3 % |
| Västerstrand 5 | 47,0 % | 52,1 % | 0,9 % | 78,6 % |
| Västerstrand 6 | 56,6 % | 42,7 % | 0,7 % | 84,9 % |
| Västerstrand 7 | 67,5 % | 31,7 % | 0,8 % | 93,4 % |
| Östra Fågelvik 1 | 52,1 % | 47,1 % | 0,8 % | 86,8 % |
| Östra Fågelvik 2 | 47,8 % | 50,4 % | 1,8 % | 86,4 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 68,0 % | 29,6 % | 2,3 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.