Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994
Järfälla
Rådgivande13 november 1994
Ja fick flest röster, 62,0 %. Valdeltagandet var 86,4 %.
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 21 737 | 62,0 % |
| Nej | 12 961 | 37,0 % |
| Blanka | 369 | 1,1 % |
- Valdeltagande
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 40 626
- Giltiga röster
- 35 067
- Ogiltiga röster
- 14
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Järfälla 1 | 59,8 % | 39,0 % | 1,2 % | 84,2 % |
| Järfälla 10 | 64,7 % | 34,8 % | 0,6 % | 89,9 % |
| Järfälla 11 | 56,0 % | 42,6 % | 1,4 % | 85,9 % |
| Järfälla 12 | 75,6 % | 23,6 % | 0,7 % | 93,3 % |
| Järfälla 13 | 77,0 % | 21,6 % | 1,4 % | 92,3 % |
| Järfälla 14 | 65,4 % | 33,3 % | 1,3 % | 83,7 % |
| Järfälla 15 | 58,9 % | 39,3 % | 1,9 % | 83,1 % |
| Järfälla 16 | 57,7 % | 41,7 % | 0,6 % | 81,8 % |
| Järfälla 17 | 73,2 % | 26,4 % | 0,4 % | 89,4 % |
| Järfälla 18 | 67,5 % | 31,2 % | 1,3 % | 93,2 % |
| Järfälla 19 | 47,4 % | 51,5 % | 1,1 % | 69,8 % |
| Järfälla 2 | 68,9 % | 30,2 % | 0,9 % | 89,5 % |
| Järfälla 20 | 48,4 % | 49,6 % | 2,0 % | 74,4 % |
| Järfälla 21 | 51,6 % | 47,7 % | 0,7 % | 77,8 % |
| Järfälla 22 | 52,1 % | 46,9 % | 0,9 % | 81,5 % |
| Järfälla 23 | 48,8 % | 50,4 % | 0,7 % | 79,0 % |
| Järfälla 24 | 52,8 % | 46,0 % | 1,2 % | 79,7 % |
| Järfälla 25 | 55,1 % | 43,9 % | 1,0 % | 76,1 % |
| Järfälla 26 | 67,2 % | 31,9 % | 0,8 % | 92,2 % |
| Järfälla 27 | 67,4 % | 31,6 % | 1,0 % | 86,3 % |
| Järfälla 28 | 58,8 % | 39,9 % | 1,3 % | 88,3 % |
| Järfälla 29 | 54,6 % | 44,8 % | 0,6 % | 83,8 % |
| Järfälla 3 | 68,7 % | 30,4 % | 0,9 % | 89,7 % |
| Järfälla 30 | 50,0 % | 48,6 % | 1,3 % | 83,2 % |
| Järfälla 31 | 56,2 % | 43,2 % | 0,6 % | 83,2 % |
| Järfälla 32 | 54,6 % | 44,0 % | 1,4 % | 80,6 % |
| Järfälla 33 | 62,5 % | 36,2 % | 1,3 % | 88,8 % |
| Järfälla 4 | 67,7 % | 30,8 % | 1,6 % | 91,4 % |
| Järfälla 5 | 65,9 % | 33,5 % | 0,6 % | 87,8 % |
| Järfälla 6 | 68,3 % | 31,1 % | 0,6 % | 90,8 % |
| Järfälla 7 | 70,5 % | 28,5 % | 1,0 % | 90,7 % |
| Järfälla 8 | 67,0 % | 31,7 % | 1,2 % | 88,5 % |
| Järfälla 9 | 71,2 % | 27,3 % | 1,5 % | 92,4 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 64,1 % | 33,1 % | 2,8 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.