Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994

Huddinge

Rådgivande

13 november 1994

Ja fick flest röster, ‎58,6 %‎. Valdeltagandet var ‎83,7 %‎.

Frågan på valsedeln
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”

Resultat

AlternativRösterAndel
Ja24 654‎58,6 %‎
Nej17 045‎40,5 %‎
Blanka396‎0,9 %‎
Valdeltagande
‎83,7 %‎
Röstberättigade
50 333
Giltiga röster
42 095
Ogiltiga röster
15

Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.

Karta

Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.

HuddingeJa ‎58,6 %‎

Per valdistrikt

ValdistriktJaNejBlankaValdeltagande
Flemingsberg 1‎52,7 %‎‎45,5 %‎‎1,9 %‎‎81,8 %‎
Flemingsberg 2‎50,5 %‎‎49,0 %‎‎0,5 %‎‎66,6 %‎
Flemingsberg 3‎52,5 %‎‎47,1 %‎‎0,4 %‎‎67,3 %‎
Flemingsberg 4‎45,8 %‎‎54,0 %‎‎0,2 %‎‎70,1 %‎
Flemingsberg 5‎45,0 %‎‎53,6 %‎‎1,4 %‎‎78,3 %‎
Flemingsberg 6‎43,9 %‎‎55,2 %‎‎0,9 %‎‎70,1 %‎
Huddinge 1‎60,6 %‎‎37,6 %‎‎1,8 %‎‎88,7 %‎
Huddinge 10‎50,0 %‎‎49,3 %‎‎0,7 %‎‎80,8 %‎
Huddinge 11‎52,5 %‎‎46,5 %‎‎1,0 %‎‎81,9 %‎
Huddinge 12‎50,1 %‎‎48,7 %‎‎1,2 %‎‎78,3 %‎
Huddinge 13‎61,5 %‎‎38,0 %‎‎0,4 %‎‎87,7 %‎
Huddinge 14‎55,4 %‎‎43,6 %‎‎1,0 %‎‎77,7 %‎
Huddinge 15‎67,1 %‎‎31,6 %‎‎1,3 %‎‎87,7 %‎
Huddinge 16‎70,0 %‎‎28,4 %‎‎1,5 %‎‎93,6 %‎
Huddinge 17‎60,3 %‎‎39,0 %‎‎0,7 %‎‎89,7 %‎
Huddinge 18‎58,1 %‎‎41,0 %‎‎0,9 %‎‎79,8 %‎
Huddinge 2‎72,6 %‎‎26,6 %‎‎0,8 %‎‎92,0 %‎
Huddinge 3‎66,1 %‎‎33,5 %‎‎0,4 %‎‎87,6 %‎
Huddinge 4‎68,7 %‎‎30,7 %‎‎0,7 %‎‎89,8 %‎
Huddinge 5‎67,2 %‎‎31,0 %‎‎1,7 %‎‎88,0 %‎
Huddinge 6‎61,8 %‎‎36,8 %‎‎1,5 %‎‎86,5 %‎
Huddinge 7‎60,2 %‎‎39,0 %‎‎0,8 %‎‎89,0 %‎
Huddinge 8‎66,0 %‎‎33,8 %‎‎0,3 %‎‎82,9 %‎
Huddinge 9‎65,7 %‎‎33,7 %‎‎0,6 %‎‎89,6 %‎
S:t Mikael 1‎71,1 %‎‎28,4 %‎‎0,5 %‎‎88,1 %‎
S:t Mikael 10‎71,0 %‎‎28,3 %‎‎0,7 %‎‎91,0 %‎
S:t Mikael 11‎68,7 %‎‎30,8 %‎‎0,5 %‎‎81,3 %‎
S:t Mikael 2‎75,9 %‎‎23,6 %‎‎0,6 %‎‎89,5 %‎
S:t Mikael 3‎65,5 %‎‎33,8 %‎‎0,7 %‎‎88,8 %‎
S:t Mikael 4‎42,8 %‎‎56,5 %‎‎0,7 %‎‎69,1 %‎
S:t Mikael 5‎43,4 %‎‎55,5 %‎‎1,2 %‎‎70,7 %‎
S:t Mikael 6‎43,8 %‎‎54,8 %‎‎1,4 %‎‎67,2 %‎
S:t Mikael 7‎42,2 %‎‎56,3 %‎‎1,5 %‎‎75,5 %‎
S:t Mikael 8‎61,7 %‎‎37,3 %‎‎1,1 %‎‎84,8 %‎
S:t Mikael 9‎66,4 %‎‎32,6 %‎‎1,0 %‎‎92,8 %‎
Trångsund 1‎56,6 %‎‎42,5 %‎‎0,9 %‎‎86,9 %‎
Trångsund 10‎58,0 %‎‎40,8 %‎‎1,2 %‎‎84,2 %‎
Trångsund 11‎58,4 %‎‎40,8 %‎‎0,7 %‎‎84,4 %‎
Trångsund 2‎51,7 %‎‎47,2 %‎‎1,1 %‎‎81,1 %‎
Trångsund 3‎47,7 %‎‎50,4 %‎‎1,9 %‎‎80,8 %‎
Trångsund 4‎61,7 %‎‎37,1 %‎‎1,2 %‎‎88,3 %‎
Trångsund 5‎49,8 %‎‎49,1 %‎‎1,0 %‎‎79,2 %‎
Trångsund 6‎41,6 %‎‎58,0 %‎‎0,5 %‎‎72,1 %‎
Trångsund 7‎45,9 %‎‎53,8 %‎‎0,3 %‎‎73,9 %‎
Trångsund 8‎52,3 %‎‎47,2 %‎‎0,4 %‎‎82,2 %‎
Trångsund 9‎56,7 %‎‎43,0 %‎‎0,3 %‎‎84,3 %‎
Uppsamlingsdistrikt‎63,8 %‎‎34,4 %‎‎1,8 %‎–

Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.

Om omröstningen

Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.

Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.

Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.

Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.