Folkomröstningen om EU-medlemskap 1994
Gotland
Rådgivande13 november 1994
Ja fick flest röster, 50,9 %. Valdeltagandet var 80,7 %.
”Anser Du att Sverige bör bli medlem i EU i enlighet med avtalet mellan Sverige och EU:s medlemsstater?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 17 996 | 50,9 % |
| Nej | 17 017 | 48,1 % |
| Blanka | 364 | 1,0 % |
- Valdeltagande
- 80,7 %
- Röstberättigade
- 43 878
- Giltiga röster
- 35 377
- Ogiltiga röster
- 22
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Burgsvik | 47,1 % | 51,1 % | 1,8 % | 78,6 % |
| Dalhem | 49,6 % | 49,6 % | 0,8 % | 82,0 % |
| Eksta | 49,7 % | 50,1 % | 0,2 % | 82,0 % |
| Endre | 47,2 % | 52,0 % | 0,8 % | 84,7 % |
| Eskelhem | 49,1 % | 49,7 % | 1,2 % | 83,3 % |
| Fardhem | 53,8 % | 45,3 % | 0,9 % | 79,3 % |
| Fårö | 34,4 % | 65,3 % | 0,2 % | 78,0 % |
| Fårösund | 49,4 % | 50,5 % | 0,1 % | 79,7 % |
| Garde | 53,6 % | 45,1 % | 1,4 % | 77,9 % |
| Havdhem | 53,3 % | 45,8 % | 0,9 % | 82,4 % |
| Hemse 1 | 46,7 % | 50,8 % | 2,5 % | 74,4 % |
| Hemse 2 | 48,2 % | 51,0 % | 0,8 % | 73,9 % |
| Klinte | 44,4 % | 54,3 % | 1,3 % | 72,7 % |
| Kräklingbo | 39,6 % | 59,5 % | 0,9 % | 73,1 % |
| Lärbro | 37,1 % | 62,3 % | 0,5 % | 79,5 % |
| Roma | 53,9 % | 44,6 % | 1,5 % | 82,0 % |
| Sanda | 49,0 % | 50,2 % | 0,8 % | 84,4 % |
| Slite 1 | 41,1 % | 58,0 % | 0,9 % | 81,6 % |
| Slite 2 | 47,4 % | 51,6 % | 1,0 % | 98,3 % |
| Stenkumla | 48,1 % | 51,2 % | 0,8 % | 83,5 % |
| Stånga | 49,9 % | 49,0 % | 1,0 % | 78,1 % |
| Tingstäde | 53,1 % | 45,8 % | 1,0 % | 80,4 % |
| Vallstena | 48,5 % | 50,4 % | 1,1 % | 82,3 % |
| Visby 1 | 64,5 % | 34,4 % | 1,1 % | 86,5 % |
| Visby 10 | 44,7 % | 54,5 % | 0,9 % | 74,1 % |
| Visby 11 | 53,3 % | 44,8 % | 1,9 % | 80,7 % |
| Visby 12 | 41,6 % | 57,7 % | 0,7 % | 74,3 % |
| Visby 13 | 53,6 % | 45,5 % | 0,9 % | 79,4 % |
| Visby 2 | 49,0 % | 50,4 % | 0,6 % | 77,3 % |
| Visby 3 | 58,4 % | 40,9 % | 0,7 % | 76,8 % |
| Visby 4 | 59,6 % | 39,4 % | 1,0 % | 76,9 % |
| Visby 5 | 55,0 % | 44,0 % | 1,0 % | 80,5 % |
| Visby 6 | 56,5 % | 42,2 % | 1,3 % | 78,4 % |
| Visby 7 | 55,1 % | 43,8 % | 1,1 % | 83,3 % |
| Visby 8 | 58,5 % | 40,5 % | 1,0 % | 84,6 % |
| Visby 9 | 44,7 % | 54,7 % | 0,6 % | 70,8 % |
| Vänge | 45,3 % | 53,6 % | 1,1 % | 81,0 % |
| Väskinde | 56,2 % | 42,7 % | 1,1 % | 84,4 % |
| Västerhejde | 56,7 % | 41,9 % | 1,5 % | 86,3 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 52,8 % | 45,2 % | 2,1 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Sverige hade förhandlat fram ett anslutningsavtal med EU. Ja-sidan vann med drygt fem procentenheter, och Sverige blev medlem den 1 januari 1995. Ja var starkast i Skåne och Stockholms län, nej i Norrland, där Jämtland hade lägst andel ja.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Länsindelningen var en annan då. Länen här är summerade från kommunerna efter dagens indelning.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.